Zdraví a nemoci

Neštěstí nechodí po horách… a zrovna tak jako lidé mohou onemocnět i naše kočičky. Protože nám na našich kočičkách a odchovech velmi záleží, jsou naše kočičky samozřejmě nejen očkovány a pravidelně přeočkovány, ale i testovány PCR metodou na nepřítomnost FeLV a FIV. Mají vyšetřené srdce a dle potřeby i ledviny.

Některým onemocněním se dá předejít pravidelným očkováním:
Panleukopenie - kočičí mor – může způsobit až úhyny koček. Projevy jsou různé od zvracení a průjmu, poruchy nervového systému.
Rinotracheitida a Kaliciviróza - často probíhají souběžně. Klinické projevy jsou zánět spojivek, dutiny ústní, infekční rýma.
Chlamydióza - je onemocnění způsobené parazitem Chlamydia psittaci. Klinické projevy jsou výtok z očí, záněty spojivek, rýma.
Vzteklina.
FeLV - kočičí leukémie. Projevy jsou různé – nechutenství, horečky, záněty dutiny ústní, infekce dýchacích cest, průjem, nádorové onemocnění.

Na některé onemocnění, bohužel, očkování neexistuje:
FIV – kočičí AIDS. Virus se nachází ve slinách a ostatních tělních tekutinách kočky a přenáší se převážně kousnutím. V současné době je nákaza neléčitelná. Virus způsobuje snížení obranyschopnosti, stejně jako HIV u lidí, následkem je pak snadná vnímavost kočky k infekcím, které by jinak bez problémů zvládla. Není možný přenos FIV na člověka ani HIV na kočku.
FIP - infekční zánět pobřišnice. Původcem je koronavirus. Koronaviry zahrnují skupinu virů, které mohou způsobovat onemocnění projevující se průjmy, tak onemocnění FIP. Pro vznik FIP je nezbytná mutace koronaviru ve střevě. Onemocnění postihuje zpravidla koťata a mladé kočky do dvou let věku. Nedostatečná funkce imunitního systému může být rovněž spouštějícím faktorem FIP. Stejně jako stres, nedostatečný výživa, přidružená onemocnění apod. Existuje preparát Primucel – nechrání ovšem přímo proti vzniku FIP, ale zabraňuje pouze infekci některými typy koronavirů.

Další nemilou kapitolou jsou dědičná onemocnění. Sibiřské kočičky mohou být ohroženy:
HCM (hypertrofická kardiomyopatie) – dědičné onemocnění srdce.
S laskavým svolením Kláry Kasíkové, CHS De Claire*CZ, dlouholeté chovatelky sibiřských koček, použiji odkaz, kde najdete vše potřebné.
HCM – hypertrofická kardiomyopatie koček

Můj a nejen můj dík patří i Zuzaně Goišové za její práci na stránkách nejen o HCM a PKD (polycystická choroba ledvin), ale naleznete zde i databázi testovaných kočiček
Stránky (nejen) o HCM Databáze testovaných kočiček